آیا تا حالا به این فکر کرده‌اید که اگر بخواهید بر روی سایر سیارات (و حتی خورشید!) به صورت معمولی و بدون تجهیزات مخصوص فضایی زندگی کنید، چقدر فرصت خواهید داشت؟! اگرچه همه ما هم‌عقیده هستیم که این کار، ایده خوبی نخواهد بود و فقط از روی کنجکاوی به دنبال پاسخ این سوال هستیم 🙂

فرض کنید می‌توانید بر روی خورشید و هر یک از سیارات منظومه شمسی که بخواهید به راحتی فرود بیایید و از سفینه، بدون هیچ لباس مخصوص و تجهیزات محافظتی پیاده شوید. یک اخترفیزیکدان مشهور جهان بنام «نیل دگراس تایسون» (Neil deGrasse Tyson)، در این مورد تحلیل‌ها و محاسباتی انجام داده که قطعاً برایتان جالب خواهد بود:

در هریک از موارد زیر، با لباس معمولی و بدون تجهیزات فرود می‌آیید. ببینید چقدر زنده خواهید ماند…

۱) بر روی خورشید: کمتر از ۱ ثانیه
البته همه می‌دانیم این شانس را نداریم که به خورشید حتی نزدیک شویم، چه برسد به اینکه بر روی آن فرود آییم و پیاده شویم! اگر این کار را بکنیم حتی اگر لباس مخصوص هم داشته باشیم در کسری از ثانیه، بخار می‌شویم!

۲) بر روی عطارد (مرکوری): کمتر از ۲ دقیقه (۱۲۰ ثانیه)
سیاره‌ی بینهایت‌ها! سمتی از عطارد که رو به خورشید است، به شدت سوزان است، در حالی‌که سمت دیگرش بسیار سرد است! دمای سطح آن از ۱۵۰- تا ۴۲۵ درجه سانتی‌گراد در تغییر است. بدون تجهیزات محافظتی، بسته به اینکه در کدام سمت قرار دارید، یا یخ می‌زنید یا در زمان بسیار کوتاهی به کربن و ذغال تبدیل می‌شوید!

۳) بر روی زهره (ونوس): کمتر از ۱ ثانیه
سفر به ونوس مثل این است که بخواهید به داخل یک اجاق بسیار داغ سفر کنید. دمای سطح آن در حدود ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد است. بدون تجهیزات، در کسری از ثانیه با خاک یکسان می‌شوید!

۴) بر روی زمین: بطور متوسط ۸۰ سال (حدود ۲.۵۲۲.۸۸۰.۰۰۰ ثانیه)
اگر نخواهیم نفسمان را در سینه حبس کنیم – بدون هیچ تجهیزات محافظتی فضایی – احتمالا عمری در حدود ۸۰ سال خواهیم داشت! بَدَک نیست!

۵) بر روی مریخ (بهرام): کمتر از ۲ دقیقه (۱۲۰ ثانیه)
گرچه از این سیاره سرخ به عنوان جایگزینی برای سکونت انسان‌ها نام برده می‌شود، شرایط زندگی بر روی آن ترسناک است. مریخ پر است از صحراهای وسیع بسیار سرد، با جاذبه کم و اتمسفر ناچیز. تازه، غروب خورشید هم در آن آبی رنگ است!! اگر لباس و تجهیزات مناسب نداشته باشید، تنها ۲ دقیقه فرصت دارید که بر روی سطح مریخ، به گشت و گذار بپردازید!

۶) بر روی هر یک از دیگر سیارات منظومه شمسی شامل مشتری (ژوپیتر)، زحل (کیوان)، اورانوس، نپتون: کمتر از ۱ ثانیه
یعنی می‌خواهید بر روی این غول‌های گازی قدم بگذارید؟! همین که بخواهید اینکار را انجام دهید، نابود خواهید شد!

شاید بهتر باشد از فکر سایر سیارات (و البته خورشید!) بیرون بیاییم و به سیاره خاکی و البته زیبای خودمان بیاندیشیم. بیایید در حفظ خانه خودمان بیشتر بکوشیم.

  • منبع
  • بوتس وُید (Boötes Void)