نشانه‌هایی از مواد آلی بین مریخ و مشتری پیدا شد

مدیر فروش مهر ۱۶, ۱۳۹۸ دیدگاه‌ها برای نشانه‌هایی از مواد آلی بین مریخ و مشتری پیدا شد بسته هستند
نشانه‌هایی از مواد آلی بین مریخ و مشتری پیدا شد

ماموریت “داون” ناسا موفق به کشف شواهدی از ماده آلی روی سیارک سرس شده که بزرگترین جسم صخره‌ای کمربند سیارکی بین سیارات مریخ و مشتری است.

به گزارش ایسنا به نقل از ناسا، دانشمندان از طیف‌سنج نقشه‌برداری مرئی و مادون‌قرمز فضاپیما برای تشخیص این ماده در داخل و اطراف دهانه Ernutet استفاده کردند که در نیمکره شمالی سیارک قرار دارد. این ماده همچنین در مناطق دیگر سرس و همچنین سایر دهانه‌های آن مشاهده شده است.

مولکول‌های آلی برای دانشمندان جالب توجه هستند زیرا اجزای ضروری و البته نه چندان کافی حیات روی زمین هستند.

دانشمندان ناسا هنوز مطمئن نیستند که این مواد آلی دقیقا چه چیزهایی هستند اما معتقدند که این مواد بومی سرس بوده و روی سیارک ساخته شده‌اند؛ به این معنی که از مناطق دیگر توسط شهاب‌سنگها یا سیارکهای کوچکتر روی آن نیامده‌اند.

موادی مانند کربنات و رس که قبلا در سرس شناسایی شده بودند، شواهدی برای فعالیت‌های شیمیایی در حضور آب و گرما فراهم کرده‌اند. این مساله، احتمال پردازش شدن مشابه مواد آلی در یک محیط غنی از آب گرم را افزایش می‌دهد.

این مولکول‌ها در حالت پیش بیولوژیکی هستند و اگر سرس در مسیر تکامل قرار می‌گرفت ممکن بود یک محیط دارای پشتیبانی از حیات بشود. از این رو اکنون ناسا این احتمال را در نظر گرفته که ممکن است این سیارک دارای حیات میکروبی باشد. علاوه بر آن، این کشف جدید می‌تواند به دانشمندان در درک بهتر منشا آب و مواد آلی روی زمین کمک کند.

جزئیات این کشف در مجله ساینس منتشر شده است.
https://www.isna.ir

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.