منشاء شهاب سنگ ها

مدیر فروش آذر 11, 1392 دیدگاه‌ها برای منشاء شهاب سنگ ها بسته هستند
منشاء شهاب سنگ ها

محققان به دنبال پی بردن به منشاء شهاب سنگ های پیدا شده هستند

گروهی از محققان آمریکایی برای جمع آوری شهاب سنگ به قطب جنوب سفر کرده اند تا یافته های خود را به عنوان سوغات برای یکی از مراکز تحقیقاتی این کشور به ارمغان بیاورند.

طرح “جستجوی قطب جنوب برای یافتن شهاب سنگ ها” که به اختصار آنسمت نامیده می شود، ۳۵ سال است که به وسیله بنیاد ملی علوم ایالات متحده و با پشتیبانی سازمان ملی هوا- فضای آمریکا، ناسا در جریان است.

شهاب سنگ ها در همه نقاط زمین فرود آمده اند ولی شرایط در قطب جنوب به گونه ای است که آنها دست نخورده باقی می مانند و گنجینه پرارزشی در را در اختیار محققان قرار می دهند.

اعضای طرح آنسمت امسال قرار است یافته های خود را به یک مرکز تحقیقاتی تازه تاسیس در ایالت مریلند تقدیم کنند.

این مرکز تحقیقاتی به موسسه اسمیتسونین واشنگتن تعلق دارد و زمین شناسان و دیگر محققان می توانند با مراجعه به آن این شهاب سنگ ها را بررسی کنند.

لیندا وایزنبک از محققان موسسه اسمیتسونین می گوید “شهاب سنگ ها قطعات کوچکی هستند که تاریخ روزهای نخستین تشکیل منظومه شمسی را بازگو می کنند. عمر این سنگ ها چهار و نیم میلیون سال است و بیانگر روند تشکیل سیاره ها هستند.”

هزاران قطعه شهاب سنگ در این مرکز تحقیقاتی در محفظه های جداگانه و تحت شرایط آب و هوایی مخصوص نگهداری می شود.

محققان امیدوارند با مطالعه این سنگ های سیاه و صیغلی رازهای بیشتری از خلقت زمین راکشف کنند.

فضاپیمای داون به شناسایی بهتر منشاء پیدایش سیاره ها کمک کرده است

خانم وایزنبک گفت: “هر شهاب سنگ کوچک بیانگر اطلاعات کمی درباره چگونگی اوضاع منظومه شمسی در آغازین روزهای تشکیل خورشید و سیاره هاست.”

در ۳۵ سال گذشته حدود ۱۶ هزار قطعه شهاب سنگ در قطب جنوب جمع آوری شده که بیشتر از ۱۴ هزار قطعه از آن به مرکز تحقیقاتی موسسه اسمیتسونین منتقل شده اشت.

با افزایش دانسته های بشر از کیهان، اطلاعات بیشتری هم از شهاب سنگ های مورد مطالعه استخراج می شود.

به عنوان مثال، اطلاعات جمع آوری شده از سیارک وستا به وسیله فضاپیمای داون متعلق به ناسا به محققان کمک کرده است تا منشا بعضی از شهاب سنگ های مجموعه اسمیتسونین مشخص شود.

گفته می شود منشاء حدود ۵ درصد از شهاب سنگ هایی که به جو زمین وارد شده اند، سیارک وستا است.

تصاویر تهیه شده از وستا به وسیله فضاپیمای داون بیانگر وجود فرورفتگی های عظیم بر روی سطح آن در اثر برخورد اجرام کیهانی است.

این برخوردها منجر به پراکنده شدن قطعات این سیارک در فضا به صورت شهاب سنگ است.

محققان امیدوارند پس از رسیدن فضاپیمای داون به سیاره کوتوله سریس، منشاء تعداد بیشتری از شهاب سنگ های مورد مطالعه را کشف کنند.

http://www.hupaa.com

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.